| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr442,492 (Tyskland) |
| Karrosseritype | Coupé-SUV |
| Verdenspremiere | mandag den 14. oktober 2024 |
| Leveringsstart | december 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 502 km (312 miles) |
| WLTP-forbrug | 18,19 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 21,9 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 435 km (270 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 380 km (236 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 24,5 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 373 km (232 miles) |
| Topfart | 215 kph (134 mph) |
| Spidseffekt | 390 kW (530,3 hp / 523,0 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 690 nm (509,2 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,5 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 140 mm (5,51") |
| Længde | 4830 mm (190,2") |
| Højde | 1620 mm (63,8") |
| Bredde uden spejle | 1875 mm (73,8") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,219 / Unknown |
| Akselafstand | 2930 mm (115,4") |
| Vendediameter | 12,3 meter (484,3") |
| Egenvægt | 2450 kg (5401,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2845 kg (6272,1 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 395 kg (870,8 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 520 liter (18,4 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1789 liter (63,2 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10,25" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,6" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Telenav |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | No |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer | — |
| Kameraer | — |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 93 kWh |
| Netto batterikapacitet | 91,3 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 569 V |
| Batterivægt | 592 kg (1305,1 lbs) |
| Pakkeopsætning | 178s1p |
| Batteritype | Celle-til-karrosseri (CTB) |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 230 kW |
| Ladetid 0–100% | 47 m 14 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 116,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 42 m 34 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 115,8 kW |
| Ladetid 10–80% | 23 m 26 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 163,5 kW |
| Ladetid 10–90% | 30 m 0 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 146,0 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Black
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Tahiti Blue
Interiørfarver:
Sort
Blå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard elektrisk førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 4 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/40R20 / 265/40R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | BYD |
| Skift opladningsmål | No |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | No |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |