| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Stationcar |
| Verdenspremiere | onsdag den 7. februar 2024 |
| Leveringsstart | juni 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 678-579 km (421-360 miles) / 590-503 km (367-313 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,31-16,75 kWh/100km (4,3-3,7 mi/kWh )14,17-16,62 kWh/100km (4,4-3,7 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 16,7-19,7 kWh/100km (3,7-3,2 mi/kWh )16,7-19,7 kWh/100km (3,7-3,2 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh )15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 647 km (402 miles) / 557 km (346 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh )18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 539 km (335 miles) / 464 km (288 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh )21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 462 km (287 miles) / 398 km (247 miles) |
| Topfart | 230 kph (143 mph) / 230 kph (143 mph) |
| Spidseffekt | 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) (320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) med boost) / 300 kW (407,9 hp / 402,3 bhp) (300 kW (407,9 hp / 402,3 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 420 nm (310,0 ft-lb) (420 nm (310,0 ft-lb) med boost) / 410 nm (302,6 ft-lb) (410 nm (302,6 ft-lb) med boost) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | s (4,8 s med boost) / s (4,8 s med boost) |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Forreste skivediameter | 360 mm (14,17") |
| Bageste skivediameter | 358 mm (14,09") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | — |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | — |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | |
| Lift-up-regenereringsniveauer | |
| Friløb | — |
| Adaptiv regenerering ved friløb | — |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Adaptive Air Suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 103 - 127 mm (4,06" - 5,00") |
| Længde | 4963 mm (195,4") |
| Højde | 1395 mm (54,9") |
| Bredde uden spejle | 1964 mm (77,3") |
| Bredde inkl. spejle | 2144 mm (84,4") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,24 / 2,35 m² (25,3 sq ft) |
| Akselafstand | 2900 mm (114,2") |
| Vendediameter | 11,7 meter (460,6") |
| Egenvægt | 2115 kg (4662,8 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2770 kg (6106,8 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 655 kg (1444,0 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 446 liter (15,8 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1212 liter (42,8 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 16,8" |
| Infotainment-skærm | Yes (2 Muligheder) 10,9" 8,4" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Valgfri funktion |
| Android Auto-understøttelse | Valgfri funktion |
| Kortleverandør | HERE Maps |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Valgfri funktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Valgfri funktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Valgfri funktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Valgfri funktion |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Valgfri funktion |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 105 kWh / 89 kWh |
| Netto batterikapacitet | 97 kWh / 83,6 kWh |
| Katodematerialer | NMC / NMC |
| Nominel spænding | 725 V / 725 V |
| Batterivægt | — / — |
| Pakkeopsætning | 198s2p / 198s2p |
| Batteritype | — / — |
| Batterikemi | NMC / NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 320 kW 270 kW |
| Ladetid 0–100% | 47 m 4 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 123,6 kW / 97,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 44 m 49 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 116,9 kW / 93,2 kW |
| Ladetid 10–80% | 15 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 259,5 kW / 191,4 kW |
| Ladetid 10–90% | 22 m 53 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 203,4 kW / 136,6 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Luksus |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard |
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5, 4) |
| Muligheder for forsæder | 3 (Comfort, Comfortseats with memory, Sportsseats Plus) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6, 10, 14 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Hukommelse | Ukendt / Ukendt / Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig / Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Sædevarme | Valgfri funktion / Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Lakfarver | 17 |
| Fælgalternativer | 8 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
225/55R19 / 275/45R19 245/45R20 / 285/40R20 265/35R21 / 305/30R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 3-zone climate control:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Valgfri funktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My Porsche |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |