| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr337,875 (Nederlandene) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 19. september 2024 |
| Leveringsstart | november 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 437 km (272 miles) |
| WLTP-forbrug | 18,74 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 20,9-20 kWh/100km (3,0-3,1 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 530 km (329 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 20,0 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 410 km (255 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 24,1 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 340 km (211 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 26,9 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 304 km (189 miles) |
| Topfart | 190 kph (118 mph) |
| Spidseffekt | 440 kW (598,2 hp / 590,0 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 720 nm (531,4 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Low / Medium / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (MacPherson / Multilink) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 180 mm (7,09") |
| Længde | 4739 mm (186,6") |
| Højde | 1680 mm (66,1") |
| Bredde uden spejle | 1900 mm (74,8") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 2825 mm (111,2") |
| Vendediameter | 10,8 meter (425,2") |
| Egenvægt | 1940 kg (4277,0 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2315 kg (5103,7 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 375 kg (826,7 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 425 liter (15,0 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1410 liter (49,8 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Leapmotor |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Valgfri funktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Valgfri funktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 84 kWh |
| Netto batterikapacitet | 81,9 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 683 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Celle-til-chassis (CTC) |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 180 kW |
| Ladetid 0–100% | 2 h 10 m 16 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 37,7 kW |
| Ladetid 10–100% | 2 h 6 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 34,9 kW |
| Ladetid 10–80% | 36 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 93,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 51 m 44 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 76,0 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Hoshigaki purple
Interiørfarver:
Lilla
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Cabernet orange
Interiørfarver:
Orange
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 4 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/55R18 / 235/55R18 245/45R20 / 245/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Leapmotor |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |