| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr272,080 (Storbritannien) |
| Karrosseritype | Crossover |
| Verdenspremiere | torsdag den 9. januar 2025 |
| Leveringsstart | juli 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 420 km (261 miles) |
| WLTP-forbrug | 11,90 kWh/100km(5,2 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 333 km (207 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 227 km (141 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 217 km (135 miles) |
| Topfart | 160 kph (99 mph) |
| Spidseffekt | 130 kW (176,8 hp / 174,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 290 nm (214,0 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 7,9 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Torsionsbjælke |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 170 mm (6,69") |
| Længde | 4310 mm (169,7") |
| Højde | 1675 mm (65,9") |
| Bredde uden spejle | 1830 mm (72,0") |
| Bredde inkl. spejle | 2060 mm (81,1") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 2620 mm (103,1") |
| Vendediameter | 11,5 meter (452,8") |
| Egenvægt | 1590 kg (3505,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 50 kg (110,2 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 410 kg (903,9 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 400 liter (14,1 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1340 liter (47,3 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 8,8" |
| Infotainment-skærm | Yes 12,8" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Unknown |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 51,1 kWh |
| Netto batterikapacitet | 50 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Strukturel celle til pakke |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 65 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 21 m 30 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 36,8 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 14 m 22 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 36,3 kW |
| Ladetid 10–80% | 44 m 35 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 47,1 kW |
| Ladetid 10–90% | 54 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 43,9 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Black & Beige
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Black
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 4 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
215/65R16 / 215/65R16 215/60R17 / 215/60R17 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :Car |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | BYD |
| Skift opladningsmål | No |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |