| Model | |
|---|---|
| Startpris | kr249,995 |
| Karrosseritype | Crossover |
| Verdenspremiere | mandag den 1. juli 2024 |
| Leveringsstart | marts 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 377-368 km (234-229 miles) |
| WLTP-forbrug | 13,79-14,13 kWh/100km (4,5-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 15,7-16,1 kWh/100km (4,0-3,9 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 347 km (216 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 260 km (162 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 248 km (154 miles) |
| Topfart | 160 kph (99 mph) |
| Spidseffekt | 125 kW (170,0 hp / 167,6 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 310 nm (228,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 9,2 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Tromlebremse |
| Forreste skivediameter | 358 mm (14,09") |
| Bageste skivediameter | Tromlebremse |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Tromlebremse |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Medium |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 186 mm (7,32") |
| Længde | 4488 mm (176,7") |
| Højde | 1654 mm (65,1") |
| Bredde uden spejle | 1884 mm (74,2") |
| Bredde inkl. spejle | 2148 mm (84,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,26 / Unknown |
| Akselafstand | 2770 mm (109,1") |
| Vendediameter | 9,3 meter (366,1") |
| Egenvægt | 1874 kg (4131,5 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2427 kg (5350,6 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 553 kg (1219,2 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1000 kg (2204,6 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 470 liter (16,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1580 liter (55,8 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Ikke tilgængelig |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 5,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 13" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Valgfri funktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 55 kWh |
| Netto batterikapacitet | 52 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | 350 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 96s2p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 145 kW |
| Ladetid 0–100% | 43 m 43 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 71,3 kW |
| Ladetid 10–100% | 40 m 56 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 68,6 kW |
| Ladetid 10–80% | 24 m 19 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 89,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 30 m 55 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 80,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Studio Design Selection
Interiørfarver:
Sort
Grå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Lodge Design Selection
Interiørfarver:
Grå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 2 (Standard, Comfort) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A, N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion / Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig / Standard passagersæde |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard passagersæde / Standardfunktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion, ydersæder |
| Lakfarver | 9 |
| Fælgalternativer | 4 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/55R19 / 255/50R19 235/50R20 / 255/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (2-zone Climatronic, 3-zone Climatronic) |
| Klimazoner | 2-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow/3-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Valgfri funktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | MySkoda |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |