| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 7. oktober 2021 |
| Leveringsstart | januar 2022 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 370 km (230 miles) |
| WLTP-forbrug | 18,92 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 20,9 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 18,2 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 385 km (239 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 24,5 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 286 km (178 miles) |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 212 kW (288,2 hp / 284,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 665 nm (490,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,9 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor foran og to motorer på bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | |
| Lift-up-regenereringsniveauer | |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 () |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 150 mm (5,91") |
| Længde | 4674 mm (184,0") |
| Højde | 1618 mm (63,7") |
| Bredde uden spejle | 1919 mm (75,6") |
| Bredde inkl. spejle | 2097 mm (82,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 2805 mm (110,4") |
| Vendediameter | 11,5 meter (452,8") |
| Egenvægt | 1920 kg (4232,9 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2373 kg (5231,6 lbs) |
| Maksimal taglast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 453 kg (998,7 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 359 liter (12,7 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1396 liter (49,3 cu-ft) |
| HMI-type | |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 7" |
| Infotainment-skærm | Yes 10,2" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Unknown |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Unknown |
| Stemmevejledning | Unknown |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Ikke tilgængelig |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Unknown |
| Automatisk nødbremsning | Unknown |
| Automatisk nødstyring | Unknown |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Unknown |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Unknown |
| Træthedsalarm | Unknown |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Unknown |
| Blindsoneadvarsel | Unknown |
| Udstigningsadvarsel | Unknown |
| Kollisionsadvarsel | Unknown |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer | — |
| Kameraer | — |
| Radarsensorer | — |
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 75 kWh |
| Netto batterikapacitet | 70 kWh |
| Katodematerialer | |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | — |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 94 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 56 m 56 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 35,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 46 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 35,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 43 m 46 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 67,2 kW |
| Ladetid 10–90% | 1 h 2 m 12 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 54,0 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | — |
| Interiørkvalitet | da Interior.Quality.NotSet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign | |
| Opbevaring | N/A |
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ukendt |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ukendt |
| Justerbar lårstøtte | Ukendt |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Sædevarme | Ukendt |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Nedfældelige sæder | Ukendt |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
R0 / R0 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :Car |
| Forklimatisering | Unknown |
| Kæledyrstilstand | Unknown |
| Campingtilstand | Unknown |
| Airbags | N/A |
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Unknown |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Unknown |
| Alarmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsovervågning | Unknown |
| Appnavn | |
| Skift opladningsmål | Unknown |
| Se bilens placering | Unknown |
| Lås/oplås bil | Unknown |
| Åbn/luk vinduer | Unknown |
| Start/Stop-forvarmning | Unknown |
| Fjernparkering | Unknown |
| Planlæg opladning | Unknown |
| Se kørselsjournal | Unknown |
| Aktiver horn/lygter | Unknown |