| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr141,750 (Frankrig) |
| Karrosseritype | Hatchback |
| Verdenspremiere | mandag den 11. maj 2020 |
| Leveringsstart | november 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 130 kph (81 mph) |
| Spidseffekt | 70 kW (95,2 hp / 93,9 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 158 nm (116,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 12,7 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Tromlebremse |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | Tromlebremse |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Tromlebremse |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | ECO / STANDARD / SPORTS |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard Suspension) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Torsionsbjælke |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 140 mm (5,51") |
| Længde | 3620 mm (142,5") |
| Højde | 1577 mm (62,1") |
| Bredde uden spejle | 1652 mm (65,0") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 2400 mm (94,5") |
| Vendediameter | 9,7 meter (381,9") |
| Egenvægt | 1190 kg (2623,5 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 1475 kg (3251,8 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 285 kg (628,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 210 liter (7,4 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 880 liter (31,1 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 8" |
| Infotainment-skærm | Yes 10,1" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Built-in (4G) |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | No |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Ikke tilgængelig |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer | — |
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 41,3 kWh |
| Netto batterikapacitet | 37,3 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 320 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 48 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 43 m 7 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 21,7 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 37 m 18 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 20,7 kW |
| Ladetid 10–80% | 37 m 28 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 41,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 48 m 35 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 36,8 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Budget |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard Interior
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 4 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion |
| Justering af sædehøjde | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 4 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
165/65R15 / 165/65R15 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Standard A/C:1 |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Leapmotor |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |