| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr334,950 (Canada) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | onsdag den 20. april 2022 |
| Leveringsstart | december 2022 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 440-395 km (274-246 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,55-16,20 kWh/100km (4,3-3,8 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 16,8-18,6 kWh/100km (3,7-3,3 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | 196 miles (315 km) |
| EPA-forbrug | 3,1 mi/kWh (20,3 kWh/100km) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15,5 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 413 km (257 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 21,5 kWh/100km(2,9 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 298 km (185 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 278 km (173 miles) |
| Topfart | 160 kph (99 mph) |
| Spidseffekt | 230 kW (312,7 hp / 308,4 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 435 nm (321,0 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,3 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 328 mm (12,91") |
| Bageste skivediameter | 317 mm (12,48") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Low, / Medium / High / Max |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Double wishbone |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 200 mm (7,87") |
| Længde | 4805 mm (189,2") |
| Højde | 1635 mm (64,4") |
| Bredde uden spejle | 1895 mm (74,6") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,293 / Unknown |
| Akselafstand | 2850 mm (112,2") |
| Vendediameter | 11,2 meter (440,9") |
| Egenvægt | 2110 kg (4651,7 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2645 kg (5831,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 535 kg (1179,5 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 522 liter (18,4 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | (1451 liter / 51,2 cu-ft med tredje sæderække nedklappet) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 7" |
| Infotainment-skærm | Yes 14" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | No |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | No |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Standardfunktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 71,4 kWh |
| Netto batterikapacitet | 64 kWh |
| Katodematerialer | NCM |
| Nominel spænding | 355,2 V |
| Batterivægt | 429 kg (945,8 lbs) |
| Pakkeopsætning | 96s1p |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | NCM |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 147 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 23 m 39 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 45,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 18 m 40 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 43,9 kW |
| Ladetid 10–80% | 38 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 69,9 kW |
| Ladetid 10–90% | 51 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 59,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Greyscale fabric upholstery
Interiørfarver:
Mørkegrå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Greyscale Ultrasuede
Interiørfarver:
Mørkegrå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Hazel Ultrasuede
Interiørfarver:
Brun
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Orage Ultrasuede
Interiørfarver:
Blå
Sort
Lysegrå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædepudevinkel | Valgfri elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 9 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/60R18 / 255/55R18 235/50R20 / 255/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Valgfri funktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Lexus Link |
| Skift opladningsmål | No |
| Se bilens placering | No |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |