| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr445,243 (USA) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 6. august 2020 |
| Leveringsstart | juli 2022 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 530 km (329 miles) |
| WLTP-forbrug | 20,28 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | 326-307 miles (525-494 km) |
| EPA-forbrug | 3,020,5-2,9 mi/kWh (20,5-21,8 kWh/100km ) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 566 km (352 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 467 km (290 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 430 km (267 miles) |
| Topfart | 210 kph (131 mph) |
| Spidseffekt | 388 kW (527,5 hp / 520,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 610 nm (450,2 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,7 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 343 mm (13,50") |
| Bageste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Normal / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 178 mm (7,01") |
| Længde | 4996 mm (196,7") |
| Højde | 1623 mm (63,9") |
| Bredde uden spejle | 1977 mm (77,8") |
| Bredde inkl. spejle | 2207 mm (86,9") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,28 / Unknown |
| Akselafstand | 3094 mm (121,8") |
| Vendediameter | 12,1 meter (476,4") |
| Egenvægt | 2626 kg (5789,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3200 kg (7054,8 lbs) |
| Maksimal taglast | 50 kg (110,2 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 574 kg (1265,5 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1588 kg (3500,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 793 liter (28,0 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1722 liter (60,8 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 33" |
| Infotainment-skærm | Yes 33" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Valgfri funktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 112,5 kWh |
| Netto batterikapacitet | 107,5 kWh |
| Katodematerialer | NCMA |
| Nominel spænding | 355,2 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 96s3p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NCMA |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 190 kW |
| Ladetid 0–100% | 3 h 9 m 13 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 34,1 kW |
| Ladetid 10–100% | 3 h 1 m 37 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 32,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 33 m 39 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 134,1 kW |
| Ladetid 10–90% | 53 m 50 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 95,8 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Flydende konsol |
| Interiørdesign |
Noir with Santorini Blue accents, Inteluxe seat trim with Perforated inserts
Interiørfarver:
Sort
Blå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Sky Cool Gray with Santorini Blue accents, Inteluxe seat trim with Perforated inserts
Interiørfarver:
Sort
Lysegrå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Oxford Stone with Garnet accents, Full Leather seat trim with Perforated inserts
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Juniper with Sky Cool Gray accents, Full Leather seat trim with Perforated inserts
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Ukendt |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 8 |
| Fælgalternativer | 3 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/50R20 / 265/50R20 275/20R22 / 275/20R22 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (Dual-zone, Tri-zone) |
| Klimazoner | Dual-zone:FrontLeft FrontRight/Tri-zone:FrontLeft FrontRight SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My Cadillac |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |